×

MAYBESA ENERJİ

Sulu Filtre, Wet Scrubbeer Filtre, Elektrostatik Filtre, Ozon Jeneratorü, Toz Toplama Sistemleri, Havalandırma, Soğutma, Jet Cap, Duman Tahliye, Menfez, Hücreli Aspiratör, Evaporatif, Roftop, Klima Santrali, Kare Kanal, Yuvarlak Kanal, Spiro Kanal, Oval Kanal, Prizmatik Kanal, İzmir Havalandırma, Aydın Havalandırma, Muğla Havalandırma, Manisa Havalandırma, Uşak Havalandırma, Denizli Havalandırma, Bursa Havalandırma, Sığınak Havalandırması, Hastane Havalandırması

70000 M³/H Evaporatif Soğutma Cihazı

Özel İhtiyaçlara Özel Çözümler MAYBESA ENERJİda...

Paranız Cebinizde Kalsın !

Hemen Evaporatif Sisteme Geçin...

Yüksek Verimlilik Gücü...

Yatırım ve İşletme Maliyeti Düşüktür.

PREV
NEXT

Evaporatif Soğutma Sistemleri

Suyun buharlaşması yoluyla sağlanan soğutma en doğal soğutma sistemidir. Evaporatif soğutma işlemi, sıcak hava ile suyun temas ettiği her an meydana gelmektedir. Sıcak hava ile temas eden su buharlaşırken havanın ısısını emerek sıcaklığı düşürür. Evaporatif soğutma mantığında havayı olabildiğince yüksek su miktarı ile (ıslak yüzeyle) temas ettirerek havanın soğutulması sağlanmaktadır.

Evaporatif Soğutucu Nasıl Çalışır?

Evaporatif soğutucu geniş yüzeyli soğutucu ped’lerine sahiptir. Soğutucu ünitenin havuzundaki su küçük bir sirkülasyon pompası ile selülozik peteklerin üzerine dağılır ve petekler sürekli ıslak tutulur.

Soğutucu cihazın fanı tarafından cihaz içerisine emilen sıcak hava, pedlerin içinden geçtiği sırada pedlerin üzerinden akan su ile temas eder. Doğal buharlaşma işlemi meydana gelerek taze ve soğuk hava ile konforlu ortam sağlanmış olur. Bu sağlanan havada direkt veya kanallar ile ortama basılır.

Evaporatif iklimlendirme sistemi ortama taze ve serin hava basarak diğer taraftan; ortamdaki mevcut kötü havanın tahliyesi ile ortamda sürekli TAZE ve SERİN HAVA bulunması sağlanır.

Islak Termometre Sıcaklığı

Bu scaklık, salt suyun buharlaştırılması ile ulaşılabilecek en düşük sıcaklıktır.

Hava içerisindeki buharlaşma söz konusu olduğunda, havanın ıslak termometre sıcaklığı, kuru termometre sıcaklığı ile kıyaslandığında evaporative soğutma potansiyelinin bir ölçütüdür. Kuru ve ıslak termometre sıcaklıkları, nisbi nemin hesaplanmasında kullanılabilir.

Buharlaşma, havanın neminin %100 ün altına düştüğü ve havanın suyu emmeye başladığı zaman oluşur. Herhangi bir hava kütlesi, belirli bir miktar su tutabilir ve emilim derecesi o anda halihazırda ne kadar su tuttuğuna bağlıdır.

Nemlilik terimi, havanın tutma kapasitesine oranla hava içerisinde ne kadar su bulunduğunu açıklamaktadır. Hava, daha fazla su tutamayacak duruma gelince doygunlaşır. Bir sünger düşünün, su tutma kapasitesinin yarısı kadar su tutmuş olsun. Bu durumda %50 lik bir doygunluk oranına sahiptir. Havanın durumunda ise bu, havanın nisbi neminin %50 olması demektir.

Suyu sıvı halden buhar haline dönüştürmek için enerji gerekmektedir. Bu enerji, havanın kendisinden kaynaklanan ısı iletmez nitelikteki işlem ile elde edilir. Evaporatif hava soğutucuna giren hava, suyu buharlaştırmak için enerji verir. Bu işlem sırasında soğutucudan geçmekte olan havanın kuru termometre sıcaklığı düşmektedir.

KULLANIM ALANLARI

TOP